КОТОТЕРАПІЯ

Позитивне підкріплення

Слова «позитивне підкріплення» є добре відомі у навколопсихологічних колах. Вони легко пишуться у популярних текстах та легко зриваються з людських вуст. Навіть існує популярна книжка про це підкріплення: «Не гарчіть на собаку». Карен Прайор її написала. Та, коли доходить до справи, часто-густо виявляється, що багато хто з людей плутає позитивне підкріплення із звичним схваленням. Жодним чином не реагує на нормальну (з їхнього погляду) поведінку іншої людини. «Гарчить» зауваження, коли інша людина щось робить «не так». Аргументуючи тим, що, мовляв, як же без зауважень можна чогось навчити (або добитись бажаної поведінки)!

Кототерапевти не витрачають свій час та емоції на подібну аргументацію. Для них позитивне підкріплення – норма у спілкуванні.

Ось кіт чогось хоче. «Чогось» - це з людської точки зору. Не може людина одразу збагнути котівських бажань. Та кототерапевти є готовими до людської недосконалості.

Людина дійсно спочатку робить не те, що насправді хоче кіт. А саме – насипає корм, тому що кототерапевт висловив своє бажання, стоячи біля миски.

Вже під час насипання кіт відвертається та йде собі. Не гарчить зауваження, а просто ігнорує небажану поведінку. Й людина розуміє, що зробила щось не те.

Коли ж людина нарешті робить те, що відповідає бажанню кототерапевта, він саме в той час розпочинає муркотіння, схвально мружить очі. Тобто відкрито позитивно підкріплює людські дії.

Виконуючи головне правило такого підкріплення: небажане ігноруємо, бажане підкріплюємо саме в той час, коли воно відбувається.

Другие статьи по теме "Кототерапія":